Math 6 Midterm Review (2022-2023)

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is an equivalent fraction?
Back
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you subtract decimals?
Back
To subtract decimals, align the numbers by the decimal point and subtract as you would with whole numbers. For example, to subtract 2.09 from 18.93, you would calculate 18.93 - 2.09 = 16.84.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per pound of a 20-lb bag of dog food that costs $23.44?
Back
To find the cost per pound, divide the total cost by the weight: $$\frac{23.44}{20} = 1.172$$. Therefore, the cost per pound is approximately $1.17.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a fraction?
Back
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean to find the least common denominator (LCD)?
Back
The least common denominator is the smallest number that can be used as a common denominator for two or more fractions. It is used to add or subtract fractions.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Multiply and Divide Fractions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Fractions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
ordering fractions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Comparing Fractions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Fractions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Fraction Operations

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Fractions Review Practice

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Fractions Practice

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade