Distance, Division, and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the conversion factor between quarts and gallons?
Back
4 quarts = 1 gallon.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many gallons are in 64 quarts?
Back
16 gallons.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does GCF stand for in mathematics?
Back
GCF stands for Greatest Common Factor.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the GCF of 9 and 15?
Back
3.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 gallons of milk costs $11, what is the unit rate?
Back
$2.75 per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
11 questions
Greatest Common Factor

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
GCF

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Metric/Standard Conversions

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Converting Customary Weights

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Unit Rate (East Intermediate School)

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unite Rate / Better Buy

Flashcard
•
6th Grade
17 questions
Comparing Unit Prices (Math Nation 3.5)

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade