Distance, Division, and Unit Rates

Distance, Division, and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the conversion factor between quarts and gallons?

Back

4 quarts = 1 gallon.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many gallons are in 64 quarts?

Back

16 gallons.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does GCF stand for in mathematics?

Back

GCF stands for Greatest Common Factor.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the GCF of 9 and 15?

Back

3.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity per one unit.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 gallons of milk costs $11, what is the unit rate?

Back

$2.75 per gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?