7th Grade Milestone Review - Unit rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 75 pieces of candy in a 15 oz bag, the unit rate is 75 pieces ÷ 15 oz = 5 pieces per ounce.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $5 for 2 pounds of gravel, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$5 ÷ 2 pounds = $2.50 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ricky made $600 in two weeks. What is the unit rate in dollars per week?
Back
$600 ÷ 2 weeks = $300 per week.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Lisa made $300 in 6 hours. What is the unit rate in dollars per hour?
Back
$300 ÷ 6 hours = $50 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 40 dollars for 5 pounds of concrete?
Back
$40 ÷ 5 pounds = $8 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
300 miles ÷ 5 hours = 60 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
11/15 - Chp 1.1 - Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade