7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 75 pieces of candy in a 15 oz bag, the unit rate is 75 pieces ÷ 15 oz = 5 pieces per ounce.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it costs $5 for 2 pounds of gravel, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$5 ÷ 2 pounds = $2.50 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Ricky made $600 in two weeks. What is the unit rate in dollars per week?

Back

$600 ÷ 2 weeks = $300 per week.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Lisa made $300 in 6 hours. What is the unit rate in dollars per hour?

Back

$300 ÷ 6 hours = $50 per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 40 dollars for 5 pounds of concrete?

Back

$40 ÷ 5 pounds = $8 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

300 miles ÷ 5 hours = 60 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?