Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of the other item. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

Back

19 cars per day.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Sargento cheese slices if they cost $2.48 for 10 slices?

Back

$0.248 per slice.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Velveeta cheese slices if they cost $3.18 for 12 slices?

Back

$0.265 per slice.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: Sargento or Velveeta cheese slices?

Back

Sargento is the better deal.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Jada can read 3/5 of a book in 1/4 of an hour. How long would it take her to read one whole book?

Back

5/12 of an hour per book.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?