Math 6 Unit Rates and Percentages

Math 6 Unit Rates and Percentages

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per 1'.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a ratio?

Back

To find the unit rate, divide the first number of the ratio by the second number.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for the ratio 4:10?

Back

1:2.5

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many unit rates does every ratio have?

Back

Every ratio has 2 unit rates.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does a unit rate of 1 mean?

Back

A unit rate of 1 means that for every 1 unit of the first quantity, there is 1 unit of the second quantity.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you can buy 3 cans of soup for $6, what is the unit rate for 1 can?

Back

1 can for $2.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mr. Nich can run 3 miles in 21 minutes, how long will it take him to run 5 miles?

Back

35 minutes.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?