Proportion Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+6
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit cost?
Back
To find the unit cost, divide the total cost by the number of units.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 15 pizzas cost $97.50, what is the unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does rate of change describe?
Back
Rate of change describes how one quantity changes in relation to another quantity.
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a direct variation?
Back
A direct variation is a relationship between two variables where their ratio is constant.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 280 miles in 7 hours, how far will it travel in 12 hours?
Back
480 miles.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding a missing value in a proportion?
Back
Cross-multiply and solve for the missing value.
Tags
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Practical Problems for Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
ratios and proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions and Proportion Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
ratio and proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade