6th Grade Ratios and Rates Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is an Equivalent Ratio?
Back
An equivalent ratio is a ratio that expresses the same relationship between two quantities, even if the numbers are different. For example, 1:2 and 2:4 are equivalent ratios.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Unit Rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is expressed as a quantity of one. For example, if Mr. Keys made $90 in 5 hours, the unit rate is $18 per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many ounces are in 3 pounds?
Back
There are 48 ounces in 3 pounds.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 30 kids in a class like grape juice, how many kids like pineapple juice if the ratio is 3:4?
Back
40 kids like pineapple juice.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A ratio is a relationship between two numbers indicating how many times the first number contains the second. For example, the ratio of 2 to 3 can be written as 2:3.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two quantities with different units. For example, speed is a rate that compares distance to time, such as miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the missing value in the ratio 2:3 = ? : 30?
Back
The missing value is 20.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratio and Rate Reasoning

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Comparing Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Rate Reasoning

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit 3 Topic C: FLASHCARD REVIEW

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Flashcardizz Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade