Multiplying and Dividing by 10

Multiplying and Dividing by 10

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

5th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the result of multiplying a number by 10?

Back

When you multiply a number by 10, you shift the decimal point one place to the right.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the result of dividing a number by 10?

Back

When you divide a number by 10, you shift the decimal point one place to the left.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 10 cans of cat food cost $5.40, how much does each can cost?

Back

$0.54

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 0.2 divided by 10?

Back

0.02

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 10 plastic bags cost $0.60, how much does each plastic bag cost?

Back

$0.06

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 0.86 multiplied by 10?

Back

8.6

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 6.38 divided by 10?

Back

0.638

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?