Multiplying and Dividing by 10

Multiplying and Dividing by 10

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.A.2, 6.RP.A.1, 6.NS.B.3

+4

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the result of multiplying a number by 10?

Back

When you multiply a number by 10, you shift the decimal point one place to the right.

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the result of dividing a number by 10?

Back

When you divide a number by 10, you shift the decimal point one place to the left.

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 10 cans of cat food cost $5.40, how much does each can cost?

Back

$0.54

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 0.2 divided by 10?

Back

0.02

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 10 plastic bags cost $0.60, how much does each plastic bag cost?

Back

$0.06

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 0.86 multiplied by 10?

Back

8.6

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is 6.38 divided by 10?

Back

0.638

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics