7th Grade On Level - Solving Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 2 apples cost $20, how much does 1 apple cost?
Back
1 apple costs $10.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 2 apples cost $20, what will 5 apples cost?
Back
5 apples will cost $50.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding a missing value in a proportion?
Back
If a/b = c/d, then ad = bc.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 280 miles in 7 hours, what is its speed in miles per hour?
Back
The speed is 40 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 40 miles per hour, how far will it travel in 12 hours?
Back
It will travel 480 miles.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Math 7 Proportions (Flashcard)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Writing and Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Constant Rate of Change/Slope/Direct Variation/Proportions

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Setting Up & Setting Proportions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade