7th Grade On Level - Solving Proportions

7th Grade On Level - Solving Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the two ratios and set the products equal to each other.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 2 apples cost $20, how much does 1 apple cost?

Back

1 apple costs $10.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 2 apples cost $20, what will 5 apples cost?

Back

5 apples will cost $50.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding a missing value in a proportion?

Back

If a/b = c/d, then ad = bc.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 280 miles in 7 hours, what is its speed in miles per hour?

Back

The speed is 40 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 40 miles per hour, how far will it travel in 12 hours?

Back

It will travel 480 miles.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?