What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you have 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 150 pieces of candy for 25 students, divide 150 by 25 to find the unit rate of 6 pieces per student.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas.
Back
$4.20/gallon
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 150 pieces of candy for 25 students.
Back
6 pieces/student
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 360 pages in 12 hours.
Back
30 pages/hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: $49.99 for 450 minutes of cell service.
Back
$0.11/minute
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate: 56 roses in 4 rows.
Back
14 roses/row
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate (for a grade)

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade