Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you have 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 150 pieces of candy for 25 students, divide 150 by 25 to find the unit rate of 6 pieces per student.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas.

Back

$4.20/gallon

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 150 pieces of candy for 25 students.

Back

6 pieces/student

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 360 pages in 12 hours.

Back

30 pages/hour

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: $49.99 for 450 minutes of cell service.

Back

$0.11/minute

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 56 roses in 4 rows.

Back

14 roses/row

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?