Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A rate with a second quantity of 1 unit.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

By dividing the first quantity by the second quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Ernie travels 195 miles in 3 hours, what is his unit rate in miles per hour?

Back

65 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A skydiver falls 144 feet in 3 seconds. How far does the skydiver fall per second?

Back

48 feet per second.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What operation do you use to find the unit rate?

Back

Division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?