Unit Rates Review

Unit Rates Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate that compares a quantity to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is the following statement a rate or a unit rate? Lily watches 3 movies in 2 days.

Back

Rate

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate of calories burned? Juliana walks every Sunday for 4 hours and burns 465 calories.

Back

Divide the total calories burned by the total hours: 465 calories ÷ 4 hours = 116.25 calories per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for Bryce who pays $14 for 8 pounds of strawberries?

Back

$1.75 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate a unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does a rate compare?

Back

A rate compares quantities with 2 different units.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kim traveled 450 miles in 6 hours, what is the unit rate?

Back

75 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?