What is a unit rate?
Unit Rates Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate that compares a quantity to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is the following statement a rate or a unit rate? Lily watches 3 movies in 2 days.
Back
Rate
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate of calories burned? Juliana walks every Sunday for 4 hours and burns 465 calories.
Back
Divide the total calories burned by the total hours: 465 calories ÷ 4 hours = 116.25 calories per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for Bryce who pays $14 for 8 pounds of strawberries?
Back
$1.75 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate a unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does a rate compare?
Back
A rate compares quantities with 2 different units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Kim traveled 450 miles in 6 hours, what is the unit rate?
Back
75 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates from Ordered Pairs, Tables and Graphs

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates & Unit Price

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade