Unit Rate & Proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 120 customers in 6 hours, the unit rate is 120 ÷ 6 = 20 customers per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sells 40 apples for $20, what is the unit price per apple?
Back
The unit price per apple is $20 ÷ 40 apples = $0.50 per apple.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in customers per hour if a store has 120 customers in 6 hours?
Back
20 customers per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?
Back
7.5 customers.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the total amount based on a unit rate?
Back
Multiply the unit rate by the total number of units. For example, if the unit rate is $8 per pound and you buy 5 pounds, the total cost is 8 × 5 = $40.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate in dollars per pound if you spend $40 on 5 pounds of concrete?
Back
$8 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios/Rates/Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions and unit rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit 3 Test Review 7.4d 7.4b 7.4e

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
1/3/25 practice 2-1 Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Proportions-6th grade

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates & Unit Rate Flashcard

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade