Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 120 customers in 6 hours, the unit rate is 120 ÷ 6 = 20 customers per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sells 40 apples for $20, what is the unit price per apple?

Back

The unit price per apple is $20 ÷ 40 apples = $0.50 per apple.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate in customers per hour if a store has 120 customers in 6 hours?

Back

20 customers per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?

Back

7.5 customers.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the total amount based on a unit rate?

Back

Multiply the unit rate by the total number of units. For example, if the unit rate is $8 per pound and you buy 5 pounds, the total cost is 8 × 5 = $40.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate in dollars per pound if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?