Unit Rate Flashcard

Unit Rate Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 20 candies for $5, the unit rate is $5 ÷ 20 = $0.25 per candy.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: A group of kids travel 15 miles to go trick-or-treating in 3 hours.

Back

5 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit rate: 20 Halloween candies for $5.

Back

$0.25 per candy.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A bakery sells Halloween-themed cupcakes at 10 for $80. What is the unit rate?

Back

$8 per cupcake.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 75 kilometers in 1.5 hours.

Back

50 kilometers per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 8 Halloween candies cost $12, what is the unit rate?

Back

$1.50 per candy.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?