What is a unit rate?
Flashcard RETAKE: Finding Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a rate that compares the quantity of something to exactly 1 unit of something else.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost?
Back
To find the unit rate, divide the total cost by the number of units. For example, if 4 pounds of bananas cost $6, the unit rate is $6 ÷ 4 = $1.50 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate a unit rate?
Back
The formula to calculate a unit rate is: Unit Rate = Total Quantity ÷ Total Units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
To find the unit rate, divide 300 miles by 5 hours: 300 ÷ 5 = 60 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Modeling Integer Addition

Lesson
•
7th Grade
20 questions
Unit 10 Study Guide: Exponents and Scientific Notation

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
24 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade