MOD1 Flashcard on Unit Rate

MOD1 Flashcard on Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a single unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation is used to find the unit rate?

Back

Division is used to find the unit rate.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price if Sara spent $4 for a 20-ounce jar of jam?

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Identify a unit rate from the following: $4 per candy bar, $60 for 5 hours of work, 30 miles in 2 hours.

Back

$4 per candy bar is a unit rate because it compares the cost of one candy bar.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 15 songs in 3 hours?

Back

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 120 miles in 2 hours, what is the unit rate?

Back

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?