What is a unit rate?
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a single unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which operation is used to find the unit rate?
Back
Division is used to find the unit rate.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price if Sara spent $4 for a 20-ounce jar of jam?
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Identify a unit rate from the following: $4 per candy bar, $60 for 5 hours of work, 30 miles in 2 hours.
Back
$4 per candy bar is a unit rate because it compares the cost of one candy bar.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 15 songs in 3 hours?
Back
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 120 miles in 2 hours, what is the unit rate?
Back
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
11/15 - Chp 1.1 - Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
45 questions
7th Grade Math EOG Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Simple Probability

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
37 questions
Math EOG review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade