test 3

test 3

Assessment

Flashcard

Mathematics

2nd Grade

Practice Problem

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total cost of 1 ice cream cake and 1 sheet cake?

Back

$30.98

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much do you pay for one cheesecake and one pie?

Back

$23.98

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of one cookie and one Tirimisu?

Back

$6.29

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much is one cookie and one brownie?

Back

$3.78

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of two 7-layer bars?

Back

$9

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 1 ice cream cake for $30.98, how much do you have left from $50?

Back

$19.02

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cheesecake costs $22.98, how much would 2 cheesecakes cost?

Back

$45.96

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?