What is a unit rate?
7 Lesson 17: Unit Rate and Proportions Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if there are 18 houses on 2 blocks, the unit rate is 18 ÷ 2 = 9 houses per block.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 18 orders in 3 days?
Back
6 orders per day (18 ÷ 3 = 6).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it costs $46.80 to fill a 13-gallon gas tank, what is the price per gallon?
Back
$3.60 per gallon ($46.80 ÷ 13 = $3.60).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many customers can a cashier ring up in 30 minutes if he rings up 2 customers in 8 minutes?
Back
7.5 customers (30 minutes ÷ 8 minutes = 3.75, then 3.75 × 2 customers = 7.5 customers).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of $40 for 5 pounds of concrete?
Back
$8 per pound ($40 ÷ 5 = $8).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define proportion in mathematics.
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal. For example, if a/b = c/d, then a, b, c, and d are in proportion.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Summer Flashcard 4 Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, Proportions Test

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates/Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
13 Q COMPLEX FRACTIONS (UNIT RATES)

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade