7 Lesson 17: Unit Rate and Proportions Word Problems

7 Lesson 17: Unit Rate and Proportions Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if there are 18 houses on 2 blocks, the unit rate is 18 ÷ 2 = 9 houses per block.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 18 orders in 3 days?

Back

6 orders per day (18 ÷ 3 = 6).

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it costs $46.80 to fill a 13-gallon gas tank, what is the price per gallon?

Back

$3.60 per gallon ($46.80 ÷ 13 = $3.60).

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many customers can a cashier ring up in 30 minutes if he rings up 2 customers in 8 minutes?

Back

7.5 customers (30 minutes ÷ 8 minutes = 3.75, then 3.75 × 2 customers = 7.5 customers).

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $40 for 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound ($40 ÷ 5 = $8).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define proportion in mathematics.

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal. For example, if a/b = c/d, then a, b, c, and d are in proportion.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?