Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a fraction. For example, speed is a rate that compares distance to time.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one. For example, if you travel 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if 8 pounds of strawberries cost $14, the unit rate is $14 ÷ 8 = $1.75 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 125 students are riding in 5 buses, how many students are on one bus?
Back
25 students are on one bus.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 88 students are divided into 4 classes, how many students are in each class?
Back
22 students per class.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
Back
$1.75 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Back
$0.65 per apple.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios/Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade