Rates  and  Unit Rates Flashcard

Rates and Unit Rates Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio that compares two different quantities, often expressed as a fraction. For example, speed is a rate that compares distance to time.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one. For example, if you travel 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if 8 pounds of strawberries cost $14, the unit rate is $14 ÷ 8 = $1.75 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 125 students are riding in 5 buses, how many students are on one bus?

Back

25 students are on one bus.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 88 students are divided into 4 classes, how many students are in each class?

Back

22 students per class.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?

Back

$1.75 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

Back

$0.65 per apple.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?