What is a unit rate?
Unit Rates Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if 10 apples cost $5, the unit rate is $5/10 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maria flies 1,000 miles in 10 hours. How many miles does she fly in 1 hour?
Back
100 mi
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A factory produces 6 motorcycles in 9 hours. How many hours does it take to produce 16 motorcycles at this rate?
Back
24 hours
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the better value for cheese: Kraft at $2.29 per oz or Simple at $1.88 per oz?
Back
Simple, because it's $1.88 per oz.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mr. V reads 50 pages per day of his book. If the book is 700 pages long, how many days will it take him to finish the book?
Back
14 Days
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. How many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?
Back
9 gallons
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade