Unit Rates Review

Unit Rates Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if 10 apples cost $5, the unit rate is $5/10 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Maria flies 1,000 miles in 10 hours. How many miles does she fly in 1 hour?

Back

100 mi

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A factory produces 6 motorcycles in 9 hours. How many hours does it take to produce 16 motorcycles at this rate?

Back

24 hours

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the better value for cheese: Kraft at $2.29 per oz or Simple at $1.88 per oz?

Back

Simple, because it's $1.88 per oz.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mr. V reads 50 pages per day of his book. If the book is 700 pages long, how many days will it take him to finish the book?

Back

14 Days

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. How many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?

Back

9 gallons

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?