Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $1.50, the unit rate is $0.50 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you spent $15 for 6 gallons of gasoline, the unit rate is $15 ÷ 6 = $2.50 per gallon.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $3.75 for 3 pounds of granola?

Back

$1.25 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What mathematical operation do ratios involve?

Back

Division.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Maria can run 1 1/2 miles in 15 minutes, what is her speed in miles per hour?

Back

6 miles per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack for $1.80?

Back

The 12 pack of Coke.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price per gallon if I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline?

Back

$2.50.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?