Unit Rates Flashcard

Unit Rates Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, 60 miles per hour is a unit rate because it describes miles traveled in one hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate? 70 miles per hour, 15 pages per 20 minutes, $15 per pound, 1000 meters per kilometer?

Back

70 miles per hour and $15 per pound are unit rates. 15 pages per 20 minutes is not a unit rate because it does not express a quantity per one unit of time.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find out how much of the first quantity corresponds to one unit of the second quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a realtor visits 12 houses in 3 hours, what is the unit rate in houses per hour?

Back

4 houses per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What must be true about a unit rate?

Back

A unit rate is always expressed as a quantity per one unit of another quantity.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?