Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, 60 miles per hour is a unit rate because it describes miles traveled in one hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate? 70 miles per hour, 15 pages per 20 minutes, $15 per pound, 1000 meters per kilometer?
Back
70 miles per hour and $15 per pound are unit rates. 15 pages per 20 minutes is not a unit rate because it does not express a quantity per one unit of time.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find out how much of the first quantity corresponds to one unit of the second quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a realtor visits 12 houses in 3 hours, what is the unit rate in houses per hour?
Back
4 houses per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What must be true about a unit rate?
Back
A unit rate is always expressed as a quantity per one unit of another quantity.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
4.1 Unit Rates (7th)

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade