Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Doug read 231 pages in 8 hours, how many pages did he read in one hour?

Back

28.875 pages.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A spider traveled 10 feet in 25 minutes. How many feet did it travel in 1 minute?

Back

0.4 feet.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Four students spent $9.40 on school lunches. How much did each student spend?

Back

$2.35.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Sam's mom paid $51.54 for 6 children's tickets, how much was each ticket?

Back

$8.59.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 72 ounces for 6 steaks, how many ounces for each steak?

Back

12 ounces.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?