1 cup = ____ fl oz
Customary Measurement Conversions

Flashcard
•
Mathematics
•
KG - University
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
8 fl oz
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
1 mile = ______ feet
Back
5280 feet
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It shows how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 120 customers visit a store in 6 hours, how many customers visit per hour?
Back
20 customers per hour
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maya and Luna can buy 36 cookies for $4. How many cookies do they get per dollar?
Back
9 cookies per dollar
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 10 miles in 2 hours?
Back
5 miles per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a box costs $3, how many boxes can you buy for $9?
Back
3 boxes
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Perimeter of Polygons!

Quiz
•
3rd Grade