Rate and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a ratio that compares two different quantities, often with different units, such as speed (miles per hour) or cost (dollars per item).
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit. It tells you how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 120 customers in 6 hours, divide 120 by 6 to find the unit rate.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store has 120 customers in 6 hours, what is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Back
102 words per minute.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the unit price of an item?
Back
Unit Price = Total Price / Number of Units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: a 12-pack of soda for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
Back
The 12-pack is the better buy.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate and Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
[Review] Unit Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate/Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate & Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade