Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
Back
unit rate
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
A rate is a ratio that compares ____________________________
Back
Quantities with different units
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?
Back
$0.40
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for the following situation: John can eat 15 hotdogs in 3 minutes. Solve for the unit rate.
Back
5 hotdogs per minute
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
50 miles per hour
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A recipe requires 4 cups of flour for 2 cakes. What is the unit rate of flour per cake?
Back
2 cups of flour per cake
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a person earns $300 for 15 hours of work, what is the unit rate of pay per hour?
Back
$20 per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates LEVEL 1

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade