March 23rd Unit Rate & Ratios

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does one (1) ADULT movie ticket cost if 20 tickets are sold for $250?
Back
$12.50
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the price per ticket if the Williams family bought four concert tickets for $252?
Back
$63.00
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Oreos if they cost $3.00 for 15 oz.?
Back
$0.20 per oz.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Chips Ahoy if they cost $2.50 for 12.5 oz.?
Back
$0.20 per oz.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who got the better deal: Daniel who spent $2.00 for 20 pieces of gum or Jude who spent $1.50 for 10 pieces of gum?
Back
Daniel got the better deal.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Unit Rate?
Back
A unit rate is a rate with a denominator of one.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Milestone Review - Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade