Unit Rates Checkup

Unit Rates Checkup

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A Unit Rate has a denominator of ____?

Back

1

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

For 3 pounds of granola, mom spent $3.75. What is her unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

In 3 days, the temperature dropped 27 degrees. How many degrees per day did the temperature drop?

Back

9 degrees per day

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Baylee earned $20.00 in 4 hours mowing lawns. What is her unit rate in hours per dollar?

Back

0.2 hours per dollar

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity by the number of units.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?