Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________

Back

unit rate

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the ratio of 35 : 14

Back

5 : 2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?

Back

$0.40

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A rate is a ratio that compares ____________________________

Back

Quantities with different units

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 120 miles in 3 hours?

Back

40 miles per hour

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 150 miles in 2.5 hours, what is the speed in miles per hour?

Back

60 miles per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?