Math Concepts Final

Flashcard
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Hard
+17
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Sargento cheese slices if $2.48 is for 10 slices?
Back
Unit price = $2.48 / 10 slices = $0.248 per slice.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of Velveeta cheese slices if $3.18 is for 12 slices?
Back
Unit price = $3.18 / 12 slices = $0.265 per slice.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does 'biweekly' mean?
Back
Biweekly means occurring every two weeks.
Tags
CCSS.RL.11-12.4
CCSS.RI.11-12.4
CCSS.RI.9-10.4
CCSS.RL.9-10.4
CCSS.RI.8.4
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is Joe's gross pay if he worked 35 hours at $17.25 per hour?
Back
Gross Pay = 35 hours * $17.25/hour = $603.75.
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the definition of Net Pay?
Back
Net Pay is what you earned AFTER deductions.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the gross pay?
Back
Gross Pay = Hours Worked * Hourly Rate.
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the difference between gross pay and net pay?
Back
Gross Pay is the total earnings before deductions; Net Pay is the amount after deductions.
Tags
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Budgeting Review

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Percent Word Problem Review Day 4

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Calculating Salaries (#2)

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Net Paycheck Calculations

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Net Paycheck Calculations

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Financial Algebra Quarter 2 Final Exam Review part 2

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Financial Final Semester 1

Flashcard
•
12th Grade
15 questions
Net Paycheck Calculations

Flashcard
•
12th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Attributes of Linear Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
8 questions
Writing Equations from Verbal Descriptions

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Geometry Final Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Unit 6 Part 1 Review (Exponents)

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Unit 6 Part 2 Review (Radicals)

Quiz
•
9th - 12th Grade
34 questions
Week 1 Silver HW

Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Unit 12 Review - Sequences and Series

Quiz
•
12th Grade