Math Concepts Final

Math Concepts Final

Assessment

Flashcard

Mathematics

12th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.EE.B.3, 6.RP.A.3C

+17

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Sargento cheese slices if $2.48 is for 10 slices?

Back

Unit price = $2.48 / 10 slices = $0.248 per slice.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price of Velveeta cheese slices if $3.18 is for 12 slices?

Back

Unit price = $3.18 / 12 slices = $0.265 per slice.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does 'biweekly' mean?

Back

Biweekly means occurring every two weeks.

Tags

CCSS.RL.11-12.4

CCSS.RI.11-12.4

CCSS.RI.9-10.4

CCSS.RL.9-10.4

CCSS.RI.8.4

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is Joe's gross pay if he worked 35 hours at $17.25 per hour?

Back

Gross Pay = 35 hours * $17.25/hour = $603.75.

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the definition of Net Pay?

Back

Net Pay is what you earned AFTER deductions.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the gross pay?

Back

Gross Pay = Hours Worked * Hourly Rate.

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the difference between gross pay and net pay?

Back

Gross Pay is the total earnings before deductions; Net Pay is the amount after deductions.

Tags

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?