Semester One Review

Semester One Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate in dollars per pound if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is another word for mark down?

Back

discount

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the sale price of a pair of shoes originally priced at $29.99 with a 10% markdown?

Back

$26.99

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Change 0.98 into a percent.

Back

98%

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for calculating the percentage of a number?

Back

Percentage = (Part/Whole) × 100

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a shirt costs $20 and is on sale for 25% off, what is the sale price?

Back

$15

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?