Test - Proportional Relationships

Test - Proportional Relationships

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the constant of proportionality in the equation y = 7x?

Back

7

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

It cost me $52.50 to fill my 15-gallon gas tank. What is the unit rate?

Back

$3.50 per gallon

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What equation represents the relationship between the cost, c, and the gallons of gas, g, if it costs $52.50 for 15 gallons?

Back

c = 3.50g

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if a graph is proportional?

Back

A proportional graph passes through the origin and shows a constant ratio between two variables.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is the graph of y = 2x proportional?

Back

Yes, it is proportional.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Cody makes 15 cakes per day and Dean makes 14 cakes per day, who makes more cakes?

Back

Cody makes more cakes per day.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?