Chapter 7, Day 11 Warm Up

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Change 5 3/4 into an improper fraction
Back
23/4
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which list is only composite numbers?
Back
4, 6, 8
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is 93 a prime number?
Back
NO
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is an improper fraction?
Back
A fraction where the numerator is greater than or equal to the denominator.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate unit rate?
Back
Divide the total amount by the number of units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
GCF and LCM

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Prime & Composite

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Prime and Composite Numbers

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
1.2 Prime Factorization

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Prime Factorization

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Prime and Composite

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Prime and Composite Numbers - 5.4A

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Prime and Composite

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade