Solving Proportions Word Problems

Solving Proportions Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you solve a proportion?

Back

To solve a proportion, cross-multiply the terms and then solve for the unknown variable.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate?

Back

The unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is often expressed as a quantity per one unit.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a bird flies 35 meters in 10 seconds, what is its speed in meters per second?

Back

The speed is 3.5 meters per second.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost per item?

Back

To find the cost per item, divide the total cost by the number of items.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 pencils cost $0.36, how much does 1 pencil cost?

Back

1 pencil costs $0.06.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the missing value in a proportion?

Back

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?