What is a unit rate?
Unit Rates with Fractions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate with fractions?
Back
To calculate a unit rate with fractions, divide the first fraction by the second fraction. This can be done by multiplying the first fraction by the reciprocal of the second fraction.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Lauren bikes 4/3 miles in 1/10 hour, how long does it take her to bike one mile?
Back
3/40 hours.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Sasha can mow 3/8 of an acre in 3/4 hour. How many acres does she mow per hour?
Back
1/2 acre per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mr. Adams used 2/3 lbs of nails for 3 1/3 yards of fence. How many yards can he secure with 1 lb of nails?
Back
5 yards.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Lora took 1/6 minute to fill 3/5 gallon of gas. How many gallons can she fill in 1 minute?
Back
3 3/5 gallons.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates & Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates with Fractions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates with Fractions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
13 Q COMPLEX FRACTIONS (UNIT RATES)

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Fractional Ratios & Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
25 questions
SS Combined Advisory Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Week 4 Student In Class Practice Set

Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
SOL: ILE DNA Tech, Gen, Evol 2025

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
NC Universities (R2H)

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
June Review Quiz

Quiz
•
Professional Development
20 questions
Congruent and Similar Triangles

Quiz
•
8th Grade
25 questions
Triangle Inequalities

Quiz
•
10th - 12th Grade