Unit 5: Review Ratio and Proportionality 2024

Unit 5: Review Ratio and Proportionality 2024

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the Constant of Proportionality?

Back

The Constant of Proportionality (k) is a constant value that relates two proportional quantities. It is the ratio of one quantity to another when the two quantities are directly proportional.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine if two ratios form a proportion?

Back

Two ratios form a proportion if their cross products are equal. For example, if you have the ratios a/b and c/d, they form a proportion if a*d = b*c.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

w = 5

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds, how much does 1 pound cost?

Back

1 pound costs $2.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat at $6 for every 3 pounds, how much will she pay?

Back

Alicia will pay $20.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division, expressed as a fraction, decimal, or with a colon (e.g., 3:2).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?