What is the first step to solve the equation: 11 - 3x = 44?
Q2 CIP Benchmark Review with Practical Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Subtract 11 from both sides.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Write an equation for the following situation: Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Back
10 + 7x = 24.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which has the better price per ounce: 11 oz for $4.75 or 15 oz for $5.85?
Back
15 oz for $5.85.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the inequality -5x ≥ -15 represent?
Back
To solve for x, divide both sides by -5, which reverses the inequality: x ≤ 3.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which situation can be represented by the inequality 15 + 6x ≤ 100?
Back
Lazer Zone charges $15 plus $6 per person. If Andrea has a maximum of $100 to spend, how many people can Andrea invite to play laser tag?
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the cost per item?
Back
Cost per item = Total cost / Number of items.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you isolate a variable in an equation?
Back
Perform inverse operations to both sides of the equation.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
REVIEW Systems of Linear Equations & Inequalities12.12.24

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Linear Equations

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Algebraic Equations & Inequalities Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
REVIEW Systems of Linear Equations & Inequalities12.12.24

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Linear Equations

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
7th grade First Semester Math lab Exam

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Equations and Inequalities by graphing

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Equations and Inequalities

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Modeling Integer Addition

Lesson
•
7th Grade
20 questions
Unit 10 Study Guide: Exponents and Scientific Notation

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
24 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade