Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities using division.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a ratio of two quantities with different units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit price?

Back

To calculate the unit price, divide the total cost by the total quantity.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35, what is the unit price per pound?

Back

$3.45 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for the perimeter of a pentagon with equal sides?

Back

P = 5s, where s is the length of one side.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mrs. Graham put 150 gallons of water into a pool in 6 minutes, what is the rate of water flow in gallons per minute?

Back

25 gallons per minute.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How long will it take to fill a 20,000-gallon pool at the same rate?

Back

800 minutes.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?