1st Semester Final

1st Semester Final

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sally bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost?

Back

Each candy bar costs $6.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. If Seth used 5 cups of flour, how many cups of milk should he use to keep the proportions correct?

Back

Seth should use 2.5 cups of milk.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Johnny read 300 words in 6 minutes. What is his reading rate in words per minute?

Back

Johnny reads at a rate of 50 words per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does the inequality k < 3 represent on a graph?

Back

The graph shows all values of k that are less than 3.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mary saved $17.50 in 3 weeks. How much will she save in 15 weeks?

Back

Mary will save $87.50 in 15 weeks.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Total Time.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe requires 2 cups of sugar for 4 cups of flour, how much sugar is needed for 10 cups of flour?

Back

5 cups of sugar are needed for 10 cups of flour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?