IM Algebra 1 Unit 2 Lesson 4 Support

IM Algebra 1 Unit 2 Lesson 4 Support

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of 3 raffle tickets if each ticket costs $2?

Back

$6.00

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total cost of 2 raffle tickets and 3 healthy snacks if tickets are $2 each and snacks are $1.50 each?

Back

$7.50

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much would it cost to buy 5 raffle tickets at $2 each?

Back

$10.00

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of 7 raffle tickets and 5 healthy snacks if tickets are $2 each and snacks are $1.50 each?

Back

$21.50

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many healthy snacks can you buy with $15 if each snack costs $1.50?

Back

10 snacks

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define the term 'unit price' in the context of purchasing items.

Back

The unit price is the cost of a single item, which helps in comparing prices of different quantities.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a school club sells tickets for $2 each, how much would 4 tickets cost?

Back

$8.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?