What is the expression to find out how much bird seed Shirley should put in the feeder each time if she bought 20.8 pounds and wants to fill it 100 times?
Grade 5 Topic 6 Practice Assessment

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
20.8 ÷ 100
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is Heather's calculation of $2.40 per patio light reasonable if she estimated $5?
Back
Not reasonable because $2.40 is about half of her estimated $5.00.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the best estimate for the cost of each crayon if Kurt buys 96 crayons for $10.56?
Back
$0.10
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which equation provides the best estimate for 35.78 ÷ 12.31?
Back
36 ÷ 12 = 3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost of each crayon if Kurt buys a box of 96 crayons for $10.56?
Back
$0.11
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the process to estimate the cost of an item when given the total cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the quantity.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine if a calculation is reasonable?
Back
Check if the calculated value is close to the estimated value.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Stein Money Word Problems October 17, 2023

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Division and Multiplication Flashcard

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
SOL 5.4 and 5.5b (Word Problems +/-)

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Estimating Decimal Quotients

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Grade 5 Topic 6 Practice Assessment

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Envision Topic 6 flashcard 1-2

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Unit 7 Estimating Products & Quotients

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Math Test Prep 5th-A

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade