Grade 5 Topic 6 Practice Assessment

Grade 5 Topic 6 Practice Assessment

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the expression to find out how much bird seed Shirley should put in the feeder each time if she bought 20.8 pounds and wants to fill it 100 times?

Back

20.8 ÷ 100

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is Heather's calculation of $2.40 per patio light reasonable if she estimated $5?

Back

Not reasonable because $2.40 is about half of her estimated $5.00.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the best estimate for the cost of each crayon if Kurt buys 96 crayons for $10.56?

Back

$0.10

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which equation provides the best estimate for 35.78 ÷ 12.31?

Back

36 ÷ 12 = 3

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost of each crayon if Kurt buys a box of 96 crayons for $10.56?

Back

$0.11

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the process to estimate the cost of an item when given the total cost and quantity?

Back

Divide the total cost by the quantity.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine if a calculation is reasonable?

Back

Check if the calculated value is close to the estimated value.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?