Math Expressions and Costs

Math Expressions and Costs

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the total cost for 3 pounds of grapes, 3 pounds of bananas, and 2 pounds of pears using the expression 2.19g + 0.59b + 1.49p?

Back

$11.32

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the simplified expression of n - 4b + 8c + 12 - 8b - 2c + 6?

Back

-12b + 6c + 18

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the value of the expression 8a + 16c when a = -5 and c = -1?

Back

-56

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the value of the expression -4b + 8c + 12 - 8b - 2c + 6 when b = 2 and c = -3?

Back

-24

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What expression represents the total price of g pounds of grapes, b pounds of bananas, and p pounds of pears?

Back

2.19g + 0.59b + 1.49p

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does GCF stand for in mathematics?

Back

Greatest Common Factor

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the total cost of multiple items?

Back

Add the cost of each item multiplied by its quantity.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?