6th Period - Semester Exam

6th Period - Semester Exam

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

Add 8.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is Will's unit rate in dollars per pound if he spent $3.75 for 3 pounds of granola?

Back

$1.25 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the set of all possible x-values in a function?

Back

Domain.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

t = -3.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the goal when we are solving equations?

Back

Isolate the Variable.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

Subtract 5.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if a car travels 150 miles in 3 hours?

Back

50 miles per hour.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?