Ratios, Rates, Percentages Unit Test

Ratios, Rates, Percentages Unit Test

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

The denominator for percentage is always....?

Back

100

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is bigger: 25% of 200 OR 20% of 250?

Back

They are the same

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find 25% of 200

Back

50

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

It costs $8.21 for 3 candy bars. What is the unit price one candy bar?

Back

$2.73

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sarah earns $20 a day working after school. She spent 30% of her daily earnings on Monday. How much money did she spend on Monday?

Back

$6

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert a fraction to a percentage?

Back

Multiply the fraction by 100 and add a percent sign.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?