Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Will spent $3.75 for 3 pounds of granola, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does she mow per hour?

Back

1/2 acre per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a snail can move 3/10 of a meter every 1/12 hour, what is the speed of the snail in meters per hour?

Back

3 3/5 meters per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Hannah reads 5/8 page in 2/3 minute. What is her reading speed in pages per minute?

Back

15/16 pages per minute.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a complex fraction?

Back

A complex fraction is a fraction where the numerator, the denominator, or both contain fractions.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?