Best Buys

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the best price for milk?
Back
1.5 liters of milk at $2.70 is the better buy compared to 2 liters at $3.80.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
Unit rate is calculated by dividing the total quantity by the total cost. For example, 36 cookies for $4 gives 9 cookies per dollar.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of cookies per dollar if you buy 36 cookies for $4?
Back
9 cookies per dollar.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine the better buy between two products?
Back
Calculate the price per unit for each product and compare. The product with the lower price per unit is the better buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per juice box in an 8 pack for $4.79?
Back
$4.79 ÷ 8 = $0.59875 per juice box.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per juice box in a 12 pack for $6.59?
Back
$6.59 ÷ 12 = $0.5491667 per juice box.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: an 8 pack of juice boxes for $4.79 or a 12 pack for $6.59?
Back
The 12 pack is the better buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios/Rates/Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality, y=kx

Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates and Ratios

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade