Bundle 3 REVIEW

Bundle 3 REVIEW

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per gallon of gasoline if 14 gallons cost $35.00?

Back

$2.50

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the saltwater ratio used by Mrs. Yearty?

Back

2 to 1 (water to salt)

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the saltwater ratio suggested by Mr. Yearty?

Back

3 to 2 (water to salt)

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which saltwater solution is more salty: Mrs. Yearty's or Mr. Yearty's?

Back

Mr. Yearty's saltwater is more salty.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mr. Brock pays $780 per year for his gym membership, how much does he pay per month?

Back

$65 per month

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How long is each piece of wood if Mr. Smith cuts a 4-foot-long piece into 4 equal pieces?

Back

12 inches

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of gallons per dollar if 14 gallons cost $35.00?

Back

0.4 gallons per dollar

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?