Grade 5 Topic 6 Practice Assessment

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the expression to find the cost of each cell phone case if Staci pays $32.70 for 5 cases?
Back
$32.70 ÷ 5
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Is Heather's calculation of $2.40 per patio light reasonable if she estimated $5?
Back
Not reasonable because $2.40 is about half of her estimated $5.00.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What equation best estimates the cost of each patio chair if Heather buys 12 chairs for $366?
Back
$360 ÷ 12 = $30
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does each crayon cost if Kurt buys a box of 96 crayons for $10.56?
Back
$0.11
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much bird seed should Shirley put in her feeder each time if she has 20.8 pounds and wants to fill it 100 times?
Back
0.208 pounds
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find the cost per item?
Back
Total Cost ÷ Number of Items
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a total of $50 is spent on 10 items, what is the cost per item?
Back
$50 ÷ 10 = $5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Warm-up math - easy word problems

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Multiplication Word Problems

Flashcard
•
4th Grade
15 questions
4.4B/ 4.4C/ 4.4D/ 4.4H STAAR Review

Flashcard
•
4th Grade
15 questions
Multiply and Divide Decimals

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Topic 3 enVision Review

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Multi-Digit Multiplication

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Multiplication Word Problems

Flashcard
•
5th Grade
16 questions
Unit 6 Review

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade