Grade 5 Topic 6 Practice Assessment

Grade 5 Topic 6 Practice Assessment

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the expression to find the cost of each cell phone case if Staci pays $32.70 for 5 cases?

Back

$32.70 ÷ 5

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

Is Heather's calculation of $2.40 per patio light reasonable if she estimated $5?

Back

Not reasonable because $2.40 is about half of her estimated $5.00.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What equation best estimates the cost of each patio chair if Heather buys 12 chairs for $366?

Back

$360 ÷ 12 = $30

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does each crayon cost if Kurt buys a box of 96 crayons for $10.56?

Back

$0.11

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much bird seed should Shirley put in her feeder each time if she has 20.8 pounds and wants to fill it 100 times?

Back

0.208 pounds

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the cost per item?

Back

Total Cost ÷ Number of Items

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a total of $50 is spent on 10 items, what is the cost per item?

Back

$50 ÷ 10 = $5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?