Identifying Proportional Relationships (tables)

Identifying Proportional Relationships (tables)

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportional relationship?

Back

A proportional relationship is a relationship between two quantities where the ratio of one quantity to the other is constant.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit price?

Back

To find the unit price, divide the total price by the number of units (e.g., price per ounce).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Cheerios cost $3.68 for 17 oz, what is the unit price?

Back

$0.216 per ounce.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Apple Jacks cost $2.89 for 13 oz, what is the unit price?

Back

$0.222 per ounce.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better deal: Cheerios or Apple Jacks?

Back

Cheerios, because it has a lower unit price.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if a graph is proportional?

Back

A proportional graph passes through the origin (0,0) and shows a constant ratio between the x and y values.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?