Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 25 pens cost $1.00, what is the unit rate per pen?

Back

$0.04 per pen.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if a car travels 231 miles using 7 gallons of gas?

Back

33 miles per gallon.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many words can Justin type per minute if he types 408 words in 4 minutes?

Back

102 words per minute.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the price per gallon if it costs $46.80 to fill a 13-gallon gas tank?

Back

$3.60 per gallon.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jack jumps 40 times in 4 minutes, how many times does he jump in 1 minute?

Back

10 times.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?